Stajın Önemi

Staj, kariyerinize iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar.


Mesleğinizi, çalışma ortamını tanımak ve kendi tercihlerinizi anlamak için ilk fırsat stajdır.

Mezun olduğunuzda hangi alanda çalışmak istiyorsunuz? Nasıl bir firma ortamında çalışmak sizi mutlu eder? Kariyer planlaması yapabilmek için mesleğinizle ilgili iş alanlarını tanımanız gerekir. Staj, iş dünyasını ve mesleğinizi tanımak için en iyi fırsattır. Okulda öğrendiğiniz bilgileri pratikte uygulayabileceğiniz ve iş hayatını yakından gözlemleyebileceğiniz ilk yerdir. Mezun olduğunuzda, staj yaptığınız firmada çalışmak isterseniz ve firma da sizi beğenmişse, dışarıdan başvuru yapan bir adaya göre şansınız daha yüksek olur. Ayrıca, başka bir firma ile iş görüşmesine gittiğinizde iş deneyimlerinizi anlatırken çok daha iyi bir cevap verme şansınız olur.
Stajın Önemi

Stajdan Maksimum Verim Almak İçin


1. Öğrenmeye istekli olun.

Stajı bir zorunluluk olarak görmeyin. İleride doğru bir kariyer planlaması yapabilmeniz, mutlu olacağınız branşı seçebilmeniz ve mezun olduğunuzda hayalinizdeki işi daha kolay bulabilmeniz için bir fırsat olarak görün. Mesai saatini doldurup gitme düşüncesinde olmayın. Kısıtlı olan staj süresince nasıl daha çok şey öğrenebilirim, daha çok insanla irtibat kurabilirim, network oluşturabilirim diye düşünün.

2. Bol bol soru sorun.

Öğrenmenin en iyi yolu soru sormaktır. Staj yaptığınız departmandaki ve departmanlar arası iş akışını anlamak için sorular sorun. Soru sorarak hem öğrenir hem de staj sonunda yazacağınız staj raporu için detaylı bilgi toplamış olursunuz.

3. Sorumluluk isteyin.

Size verilen işi bitirdiğiniz zaman hemen yeni bir iş isteyin. Zamanınızı sosyal medya hesaplarınızda geçirmeyin. Size verilen işleri en iyi şekilde tamamlayıp yeni bir iş verilmesi için talepkar olmanız müdürlerin ve çalışanların dikkatini çekecektir. Mutlaka ileride bunun ödülünü alırsınız.

4. İyi ilişkiler kurun.

Kariyeriniz için network oluşturmanın en iyi yollarından biri stajdır. Çünkü staj sayesinde kendinizi ispatlama ve insanlarla ilişki kurma şansınız vardır. Staj süresince farklı departmanlarda tanıştığınız kişilerin iletişim bilgilerini kaydedin. Kendi iletişim bilgilerinizi verin. Sıcağı sıcağına Linkedin üzerinden tanıştığınız kişilerle bağlantı kurun. İleride bu bağlantılar önünüze yeni kapılar açılmasını sağlayacaktır.

5. Gözlemleyin.

Firmada kim ne iş yapıyor? Pozisyonlar arası ilişkiler nasıl? Departmanlar arası nasıl bir bağlantı var? Kuşbakışı bir açısıyla, firmada çalışan binlerce kişinin oluşturduğu büyük takım çalışmasını görme şansınız olur. Ve ileride kendinizi bu büyük takımın neresinde görmek istediğinizi daha iyi anlarsınız.

6. İnsiyatif alın.

Staj yaparken her zaman birilerinin size görev vermesini beklemeyin. Sorumluluk alarak çeşitli işlerin ucundan tutun. Kendinizi ispat etme fırsatlarını değerlendirin. Stajınız sırasında kendinizi ispatlarsanız, mezun olduğunuzda aynı firmada işe girme şansınız artacaktır.

7. Mesaiye geç kalmayın.

Her zaman mesai saatlerine sadık kalın. Ne geç gidin ne erken çıkın. Size aktif olarak bir görev verilmemiş dahi olsa, sadece gözlemci olarak ortamda bulunuyor veya fotokopi çekiyor olsanız dahi, firmanın çalışma saatlerine saygı gösterin.

8. Bol bol not alın.

Staj, okulda öğrendiğiniz teorik bilgilerin pratik hayattaki karşılığını görebileceğiniz ilk yerdir. Eğitiminizin önemli bir parçasıdır. Bunu bir eğitim gibi görüp bol bol not tutun. Böylece detayları kaçırmamış olursunuz. Ayrıca, staj raporunuzu yazarken de bu notlar çok işinize yarayacaktır.

9. Referans almaya çalışın.

Özgeçmişinizi hazırlarken Referanslar bölümünde, staj yaptığınız firmadan bir müdürü yazmanız etkili olur. Staj sırasında iyi ilişkiler kurduğunuz, hakkınızda olumlu fikir beyan edeceğini düşündüğünüz bir müdürden kendisini özgeçmişinizde referans olarak yazmak için izin isteyin. Mutlaka iletişim bilgilerini de (telefon numarası ve e-posta adresi) alın.

10. Giyiminize özen gösterin.

Okula gittiğiniz gibi rahat bir kıyafetle staja gitmeyin. Her firmanın kendi kuralları ve giyim kültürü vardır. İyi bir ilk intiba bırakın. Stajın ilk günü iş görüşmesindeki giyim tarzını tercih edin. Erkekler takım elbise; kadınlar kumaş pantolon, gömlek tarzı klasik bir iş kıyafeti tercih edebilir. Stajın ilk günü çalışanların giyim tarzını gözlemleyin ve sonraki günlerde firmadaki giyim kültürüne uygun giyinmeye devam edin. Her zaman ağır bir makyaj, ağır bir parfüm, dikkat çekici takılardan kaçının. Temiz, sade ve özenli bir giyim tarzınız olsun.

İş Rehberi

İş arama sürecinize rehberlik edecek faydalı bilgileri İŞ'TE ÇİĞLİ kariyer portalımızda bulabilirsiniz.

Çiğli Belediyesi Sosyal Medya Hesaplarımız